Rosja może zalegalizować wydobycie Bitcoinów, ale jest haczyk.


Nowoproponowane poprawki do już uchwalonego projektu ustawy o wykorzystaniu kryptokursztynu wywołują jeszcze więcej kontrowersji i zamieszania, zwłaszcza w odniesieniu do wydobycia zasobów cyfrowych.

Rosyjskie ustawodawstwo w zakresie Digital Financial Asset (DFA) otrzymało kolejny zestaw proponowanych zmian, które mogą skłonić kraj do wprowadzenia pełnego zakazu używania kryptowalut, z trzema wyjątkami – dziedziczenia, upadłości i postępowania egzekucyjnego.

DFA Rosji widzi nowe propozycje
Największy kraj świata pod względem powierzchni ziemi jest co najmniej niezdecydowany, jeśli chodzi o podejście do przepisów dotyczących kryptokurandy. Ustawa DFA została pomyślnie przyjęta w lipcu, po rozważeniu kilku radykalnie różnych implementacji.

Jedna z tak surowych propozycji przewidywała uwięzienie właścicieli Bitcoin Profit na okres do siedmiu lat i nałożenie na nich kosztownych kar. Jednak nowsza z nich była temu przeciwna, twierdząc, że wsadzanie ludzi za kratki, ponieważ posiadają oni cyfrową walutę, może być postrzegane jako zbyt skrajne.

Wcześniejsze dzisiejsze sprawozdanie lokalne wprowadziło jeszcze więcej zamieszania do już uchwalonego projektu ustawy. Czytamy w nim, że rosyjskie Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe poprawki, które legalizują wydobycie kryptokuraniny dla takich aktywów jak Bitcoin i Ethereum. Jednak górnicy nie mogliby otrzymywać swoich nagród, ponieważ płaci się im w wydobytej kryptoewaludzie.

Innymi słowy, wydobycie waluty kryptońskiej byłoby legalne, ale wykupienie zarobionych nagród w BTC lub ETH byłoby sprzeczne z prawem.

Ty też możesz lubić:

New York Financial Watchdog zatwierdza Bitcoin i inne kryptoidy do przechowywania i handlu.
Turbulentny tydzień za cenę Bitcoin’a, zmienne święta nadchodzą? Tygodniowa aktualizacja rynku
Promotor sieci BitClub przyznaje się do winy za udział w programie $722M
Dmitry Zakharov, dyrektor generalny moskiewskiej szkoły cyfrowej, uważa, że nowe propozycje wymagają dalszych wyjaśnień. „Sformułowanie nie wróży dobrze górnikom, ponieważ nie jest jasne, jak mogą otrzymywać wynagrodzenie“ – skomentował.

Warto zauważyć, że obecnie Rosja jest odpowiedzialna za prawie 7% światowego wskaźnika haszyszu Bitcoinów, według danych z narzędzia do śledzenia mapy górniczej Bitcoinów Cambridge University. Jeśli górnicy rzeczywiście nie będą w stanie wykupić swoich nagród BTC, może to doprowadzić do istotnych zmian w tym procesie.

Dalsze zakazy z połowem A
Nowe propozycje chcą również wprowadzić „całkowity zakaz wszelkich transakcji z wirtualnymi pieniędzmi“. Tym bardziej uderzające jest to, że w przypadku przyjęcia tych poprawek obywatele rosyjscy mogliby uzyskiwać i dokonywać transakcji z wykorzystaniem walut kryptograficznych tylko pod trzema warunkami – poprzez postępowanie egzekucyjne, bankructwo i dziedziczenie.

Michaił Uspieński, zastępca przewodniczącego ds. gospodarki cyfrowej w moskiewskim oddziale Rosyjskiej Izby Adwokackiej, ironicznie powiedział, że jeśli ktoś chce przenieść swoje bitcoins na członka rodziny, będzie musiał popełnić samobójstwo lub zaryzykuje pójście do więzienia.

Inne wysoko postawione osoby w rządzie i sektorze prywatnym również wypowiedziały się przeciwko proponowanym zmianom, ponieważ brzmią one „kontrowersyjnie“ i mogą spowodować ogromny cios w rosyjską sferę kryptońską.